Jak jsme stavěli plot
Sářin švagr Ryan mě požádal o pomoc při stavění plotu mezi jeho pozemkem a pozemkem souseda. Stalo se tak hned druhý víkend našeho pobytu v Kanadě. Nechtěl jsem rozhodně zahálet do doby než si najdu práci a tak jsem ochotně přikývl a pomoc přislíbil. Ploty tady se staví poněkud odlišným způsobem než běžné ploty v ČR, tak jsem si říkal, že se něco přiučím. Tady se většinou staví ploty dřevěné (tedy alespoň kolem domů), které jsou spíše dřevěnými zdmi než ploty, jak je zřejmé z přiložených fotek.
Samotnému stavění plotu předcházela likvidace plotu starého, živého, v délce asi 30-ti metrů. Toho se během týdne ujal Ryanův spolupracovník a kamarád Hugh, který dělá tyto práce jako vedlejší zaměstnání.. Vlastní tudíž zařízení a nástroje nezbytné pro tuto činnost. Nejdříve tedy motorovou pilou seřezal živý plot a drobné dřeviny jím prorůstající a poté všechny větve prohnal drtičem (myslím, že snad o síle 7 koní) a odvezl na jeho pick-upu (objem motoru okolo pěti litrů). Druhý den pak přišla na řadu likvidace nadzemních zbytků stonků a kořenů po živém plotu. Na tu tuto činnost si Hugh přivezl pařezovou frézu, což je stroj, který má vepředu vysunuté klínovým řemenem poháněné ozubené kolo. Toto ozubení je však na rozdíl od pilového kotouče na bočních stranách. Kotouč tedy rotací „ukusuje“ kousky pařezu až do hloubky snad 30-ti cm pod povrchem. Touto frézou tedy projel celou plochu kde byl původně živý plot tak, že zůstala jen zkypřená ornice s rozdrcenými kousky dřeva. Tím byly tedy přípravy hotové.
Následující víkend byl prodloužený, protože se zde slavil „Labour day“, něco jako u nás svátek práce (mimochodem pokud svátek připadne na víkend, volný den se přesouvá na pondělí nebo pátek a pracující o něj nepřijdou). Ryan tedy v pátek přivezl docela letité vrtací zařízení se spalovacím motorem k vrtání děr k usazení pilířů. Tyto díry jsme chtěli vyvrtat ještě večer. Nepodařilo se nám však nastartovat motor, který nebyl léta používaný a oba palivové filtry byly zaschlé. Pokusili jsme se rozebrat a vyčistit celou palivovou soustavu, ale ani tak se nám nepodařilo motor rozchodit. S těmito činnostmi jsme skončili až někdy okolo desáté večer a Ryan se rozhodl, že si vrtací zařízení pronajme. Teprve potom (snad v půl jedenácté večer) jsme online objednávali potřebný materiál z Home Depot (obdoba Bauhaus ap.).
V sobotu brzy ráno přijel objednaný náklaďák, který přivezl trámky, desky a plechové spojovací konzoly. Na zadní straně nákladního vozu byl docela zvláštním způsobem připevněný klasický vysokozdvižný vozík, kterým pak řidič celý náklad složil do vjezdu u domu. Na pomoc přišel ještě kamarád Gary a mohli jsme začít s vrtáním děr s pronajatým zařízením, které fungovalo bezvadně. Dvě třetiny děr byly vyvrtány asi za hodinu. Říkali jsme si, že tímto tempem budeme dopoledne hotoví i s betonováním. Avšak chyba lávky. Problémy nastaly se zbytkem děr, protože jsme narazili na zbytky starých základů a zdiva, se kterými si vrták neporadil. Nezbylo tedy než kopat ručně a vzhledem k tomu, že jsme museli kopat minimálně do hloubky jednoho metru (nezámrzná hloubka je tu 90 cm), práce se zpomalila. Díry jsme museli zvětšit abychom se dostali do této hloubky s nářadím. Zbytek děr jsme tedy hloubili skoro až do večera s tím, že Ryan musel zajet vypůjčit poměrně dost velkou sbíječku, kterou jsme postupně v zemi rozbíjeli betonové kvádry. Naštěstí je i tady dobrým zvykem svlažit hrdlo pivním mokem, takže nám ani úmorné vedro a vysoká vlhkost vzduchu až tak moc zase nevadila. (Alkoholické nápoje je tady povoleno popíjet pouze na soukromém pozemku. Při opuštění pozemku musí být lahev zavřená a zabalená v neprůhledném obalu, jinak hrozí tučná pokuta, myslím že 1000 dolarů).
Když jsme tedy dokončili vrtání děr, už se dost připozdívalo, ale rozhodli jsme se, že ještě usadíme pilíře a zalijeme je betonem. Používali jsme pytlovaný rychletvrdnoucí beton, který jsme však museli míchat ručně, protože jsme neměli k dispozici míchačku. Zabetonování pilířů ještě v sobotu nám však podstatně usnadnilo nedělní práci, protože jsme jsme nemuseli čekat na zatvrdnutí betonu. V neděli jsme tedy mohli začít od rána se šroubováním vzpěr mezi pilíři, k čemuž jsme použili plechové konzoly. Na pomoc nám přišel další švagr – Rick. Po upevnění vzpěr přišly na řadu desky, které jsme přibíjeli vertikálně na obě strany vzpěr, aby plot vypadal z obou stran stejně. Mezi jednotlivými deskami je pak mezera, která je ovšem zakrytá deskou z druhé strany plotu. Plot je tímto z určitého úhlu částečně průhledný. Na přibíjení desek vypůjčil Ryan pneumatické nastřelovací kladivo, včetně malého kompresoru, které se ovšem příliš neosvědčilo, protože ne s každým nástřelem vyslalo hřebík a bylo třeba každý hřebík kontrolovat. Ryan se tedy rozhodl pro reklamaci kladiva a my pokračovali s ručním přibíjením. Firma, od které měl toto nářadí půjčené, mu jako omluvu dala slevu na pronájem a zdarma prodloužila dobu zápůjčky z původních tří hodin až do příštího dne. Po přibití všech desek jsme tedy pouze nastřelili stříšky na pilíře, což by mělo prodloužit životnost pilířů a také to docela hezky vypadá.
Na pondělí nám tedy zbylo dodělat pouze dokončovací práce. Dořezali jsme koncové desky mezi sloupky, vyrobili malou dřevěnou branku v rohu dvorku. Dodělali jsme také docela krátký úsek drátěného, asi metr vysokého plotu na opačné straně dvorku. I drátěné ploty se tu dělají trochu jiným způsobem než jsme zvyklí u nás. Na místo napínacího horního drátu je tu použita hliníková trubka a napínací drát je pouze ve spodní části plotu. K této práci Ryan vypůjčil napínací zařízení, které v podstatě totožné s tím, jaké znám z domu. Tyto práce však však nezabrali mnoho času a úsilí a bylo hotovo. Ve fotogalerii mužete shlédnout něco málo fotek. Většinu fotek jsem pak dal na http://picasaweb.google.com/martindoktor001/Plot#
Náhledy fotografií ze složky Jak jsme stavěli plot